Заслужена нагорода
Для голови профкому єдиної первинної профспілкової організації «Гідросила» Сергія Олійника засідання за круглим столом з питань колективного договору стало знаменним. По-перше, відбулося воно у Міжнародному центрі культури і мистецтв Києва, а по-друге, голова ФПУ Григорій Осовий вручив йому Диплом переможця Всеукраїнського конкурсу на кращий колективний договір ПрАТ «Гідросила АПМ» за 2016 рік (на знімку).
Ця нагорода – цілком заслужена. У минулому році Генеральний директор Приватного акціонерного товариства «Гідросила АПМ» О. З. Шамшур був нагороджений найвищою нагородою Федерації профспілок України – Почесним знаком «За розвиток соціального партнерства». І як логічне продовження цього колектив заводу став переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращий колективний договір за підсумками роботи за 2016 рік. Загалом за всіма галузями економіки України удостоєні таких нагород 23 підприємства, в тому числі і гідросилівці.
Безумовно, нагорода – це перемога і профкому, і керівництва. Що значить для Олександра Шамшура колективно-договірна робота?
- Колективний договір, як і будь-який інший, укладають дві сторони. І успішною робота з його укладення буде тільки тоді, якщо обидві сторони вміють домовлятися і він є для них вигідний. Якщо договір не приносить користі роботодавцю і працівникам, це ні до чого не призведе. Вірніше, призведе до конфліктів. А що таке конфлікт? Це збої у роботі, зупинка, порушення виробничого процесу, а в результаті деградація підприємства, і як ланцюгова реакція – збитки, невиконання поставлених перед колективом завдань. На мій погляд, у колективно-договірній роботи кожна сторона повинна допомагати одна одній. Адже завдання у нас спільні. Так, сьогодні непроста ситуація, ми бачимо, що відбувається відтік робочої сили, а підготувати професіонала, фахівця – це тривалий строк. (Наше підприємство – стовідсотково експортне, воно оснащене сучасним обладнанням). Ми цінуємо професіоналів, намагаємося утримати кадри. Колективний договір як раз і спрямований на задоволення потреб працівників. Оскільки на підприємстві немає соціальної структури, цю місію виконує профспілковий комітет. Люди повинні і попрацювати, і відпочити. Друге забезпечує профком. І захист інтересів працюючих. Керівники не завжди можуть охопити всі питання. Щоб працювати успішно і колективний договір був ефективним, потрібно перебувати в правовому полі і скрупульозно готувати його до підписання. Під час цієї роботи завжди стоїть питання: чого прагнуть досягти дві сторони: і забезпечити економічні і соціальні параметри. Якщо профком і керівництво хочуть працювати продуктивно, вони повинні знаходити консенсус. Нам це вдається.
За словами Сергія Олійника, колективно-договірна робота для профорганізації є найбільш значною і актуальною.
- Це рушійна сила всієї профспілкової діяльності. Безпосередньо колективними договорами встановлюються соціальні пільги, гарантії і компенсації, регулюються соціально-трудові відносини, узгоджуються інтереси між роботодавцем і працівниками. А це і є те, заради чого наймані працівники створюють профспілку. На нашому підприємстві колективний договір – це дійсно головний документ, за яким живе трудовий колектив. Тобто – це захисний щит на всі випадки виробничого життя, побуту і відпочинку. З огляду на важливість цієї роботи профком ініціював переговори щодо укладення нового колективного договору, разом з роботодавцем розробив його проект, потім спільно будемо контролювати його виконання.
Головне, що в цей непростий для всієї країни час, незважаючи на всілякі труднощі, які є в Україні, на підприємстві виконання зобов′язань колективного договору – це непорушне правило. З року в рік профкому та керівництву вдається поліпшувати його якість, тому що у «Гідросилі» існує неписане правило: кожний наступний документ не може бути гірше попереднього, а тільки краще.
Олександр Шамшур і Сергій Олійник (на знімку) вдячні колективу заводу «Гідросила АПМ» за досягнення високих результатів праці і бажають таких саме успіхів у майбутньому.
Марія Іванова, керівник прес-центру Федерації профспілок Кіровоградської області.
07.07.2017 р.