У своєму житті мені довелося побачити багато солідних підприємств, потужних виробництв - спускався в уранові шахти, чіпав руками турбіни гідроелектростанції, бачив суднобудівні заводи, могутні металургійні комбінати і навіть як робляться танки на заводі імені Малишева у Харкові. Здавалося б, здивувати складно, але ось побував на одному нашому місцевому заводі і був вражений. Є у нас в обласному центрі такий завод - «Гідросила АПМ», і непогано б туди екскурсії водити.
Підприємству виповнилося 10 років. Насправді тоді, в листопаді 2009-го, від, скажімо так, «велика», головна «Гідросила» відокремила підрозділ, який займався випуском аксіально-поршневих машин. На «головній» «Гідросилі» як і раніше випускають шестерені насоси. А «Гідросила АПМ» - окреме підприємство. Поділ відбувся головним чином для більш ефективного розвитку виробництва. Для далеких від техніки людей - трохи роз'яснень. Гідронасоси перетворюють механічну енергію, просте обертання валу від будь-якого мотора, в тиск робочої рідини. Саме завдяки гідронасосу нахиляється кузов самоскида, ківш екскаватора риє землю, каток рівняє свіжоукладений асфальт, кран піднімає вантаж на висоту.
Шестерні насоси простіші за конструкцією, набагато дешевші, але тиск рідини на виході в них неможливо регулювати. Аксіально-поршневі насоси набагато складніші конструктивно, але і потужністю на виході можна управляти. І ККД їх вище. Із самої назви зрозуміло, що в таких машинах працюють поршні, це схоже на роботу двигуна внутрішнього згоряння в вашому автомобілі, тільки немає вибуху суміші, поршні просто передають енергію, тиснуть на робочу рідину (це найчастіше мінеральні масла), завдяки чому і піднімається кузов самоскида. Директор заводу Олександр Шамшур наводить таку аналогію: шестерний насос - це есмінець, а аксіально-поршневий - авіаносець.
Нам зараз здається, що усі товари навколо нас з Китаю - від, вибачте, трусів до смартфонів. Але, виявляється, на Кіровоградщині є підприємства, які продають Китаю свою продукцію, а не купують! Мова про «Гідросилу АПМ». Китайські товариші під чуйним керівництвом партії не те щоб підробляють, а, скажімо так, копіюють майже все, вироблене в інших країнах світу. Як в анекдоті: «Наші діти на уроках трудового навчання роблять табуретки, а китайські діти на таких уроках роблять" Айфони "». Так ось, Китай купує вироблені в Кропивницького гідравлічні машини! Багато років! Здавалося б, могли вже давно скопіювати і запустити своє виробництво. А не виходить! Технологію виробництва високоякісного товару не підробиш, це раз. По-друге, продукція «Гідросили АПМ» цілком конкурентна за співвідношенням ціна - якість, китайці при всіх їхніх можливостях робити все дешевим поки не можуть виробляти гідну продукцію цього виду.
p>Директор заводу Олександр Шамшур не раз бував у Китаї. Ділиться спогадами - прилетів в Шанхай, дихати нічим, на вулицях через людей на мопедах і мотоциклах не пройти. Наступного разу прилетів всього через три місяці - а на вулицях жодного мопеда з двигуном внутрішнього згоряння. Партія заборонила. І все кругом їздять на електричних байках. Але, каже, повітря чистіше чомусь все одно не стало. Але мова не про це.
Китай - країна дуже прогресивна, що стрімко розвивається, а й нашим виробникам на їхньому ринку є місце. Як каже Олександр Захарович, у них там немає поняття простою техніки. Автобетоновози працюють цілодобово, а люди змінюються. Тому що дуже багато великих будівельних проектів. І коли в автобетоновозів від перевантаження ламається щось, то всю машину просто відкидають у бік, а на її місце ставлять нову, з нашими ж насосами.
Автор цих рядків працював на «Гідросилі» ще за радянських часів. І ось через майже тридцять років пройшовся по колись знайомим цехах. Зрозуміло, що ми живемо в епоху стрімких глобальних змін, і коли я працював на заводі, то не знав навіть таких слів і понять, як «Інтернет» і «мобільний телефон». Але як же все змінилося в кращу сторону!
У той час на заводі ще працювали верстати, вивезені після війни з Німеччини! І зараз на «Гідросилі АПМ» є німецькі верстати. Але це вироби однієї з кращих світових фірм-виробників машин точного верстатобудування HULLER-HILLE. Інші верстати на заводі - американського, японського, австрійського, швейцарського виробництва. Багато обладнання з Південної Кореї, фірми DOOSAN. Є й наші, українські верстати, виробництва Лубенського верстатобудівного заводу причому розроблені за спільним проектом «Гідросили АПМ» з заводом «Мотор-Січ» із Запоріжжя (виробляє двигуни для літаків і вертольотів). Інвестори вклали за десятиліття роботи заводу в верстати, обладнання, комп'ютеризацію 278 мільйонів гривень.
Знаєте, будь-яка нормальний мужик ще з дитинства, з хлоп'ячого віку, цінує потужність, енергію, брутальну красу великих серйозних машин. Але не тільки про авто мова. Є своя, особлива естетика в роботі великоінтелектуальної машини, яка на твоїх очах зі сталевої грубої болванки робить річ.
Для технарів, хто розуміє: в цих універсальних верстатах є цілий банк інструментів, його можна побачити - там свердла, фрези, різці всіх видів! Кілька десятків. Згадалося, як часто доводилося міняти різці на токарному верстаті «Червоний пролетар» ... Зараз цього немає. ХХІ століття..
Олександр Захарович Шамшур, директор «Гідросилы АПМ», пишається підприємством, яким керує.
- В якій техніці, що нам знайома, звичайним людям, працюють ваші агрегати?
– У білоруських кар'єрних машинах «БелАЗ», на всій техніці «МАЗ» - у нас по Україні їздять такі автобуси. Якщо в нашому місті ви побачите автобетоновозів, то будьте впевнені - на ньому обертають бочку наші агрегати. Взагалі наша продукція зараз поставляється приблизно в п'ятдесят країн світу. Основний ринок - Китай і Південно-Східна Азія, Таїланд в першу чергу. Ще Сполучені Штати Америки і Туреччина. Європа. Остання країна, з якою ми почали працювати, - В'єтнам, там теж є потреба в нашій продукції..
- А можна про США докладніше?
– Наші гідроагрегати там купують нафтовидобувні і нафтопереробні підприємства. Багато запасних частин ми туди поставляємо, ротори в основному.
– Але ж колись хотіли у американців купити технологію виробництва вашої нинішньої продукції!
– Так, в 1977 році в країні виникла велика потреба в таких машинах, і хотіли у американців купити ліцензію, але вони порахували, що це продукція подвійного призначення, може використовуватися в армії (це правда, в танках гідроприводи є. - Авт.). А з німцями з Sauer-Sundstrand домовилися, купили ліцензію, обладнання та почали працювати. Завод був реконструйований, і в листопаді 1979 го зібрали першу експериментальну трансмісію. На 19 мільйонів доларів було куплено устаткування. Але найголовніше - проект від задумки до пуску зайняв всього два з половиною роки. На ті часи неймовірний темп.
Багато технологій, які ми взяли тоді у німців, і на сьогоднішній день затребувані, спроможні. Ще тоді хотіли запустити технологію позбавлення від задирок всередині корпусів насосів по вибуховий технології. Навіть закупили обладнання «Бош», але так і не пішла справа, через вимоги по техніці безпеки і т.д. А в минулому році ми закупили обладнання і запустили цю технологію з прибирання задирок з внутрішніх каналів. Це така установка, в неї запускається газ, йде вибух, і плавляться все задирки, гострі кромки. В Україні тільки у нас є така технологія.
Взагалі все відбулося завдяки працюючим тут людям. Головним був Віктор Миколайович Жовтобрюх, він все рухав. Я прийшов на завод в 1978 році, як раз коли запускався проект по аксіально-поршневим машинам. Ще не була отримана вся ліцензійна документація, але Віктор Миколайович сам розписав технологію тих вузлів, а коли була отримана документація, ми порівняли - відмінностей було зовсім мало!
А скільки ще було талановитих фахівців! Григор'єв, Ворона, Петровський, Ткаченко ... 80 відсотків ідей, які зараз нами застосовуються в роботі, - їхня заслуга.
Тоді не було навіть такого терміну, як «проектний менеджмент». Але все було! Потрібно було скоординувати і конструкторську роботу, і будівництво виробничих площ, поставки всього необхідного, хоча не було бронзи, тієї марки сталі, яка була необхідна. Але виходило. З іншими металами все розробили у співпраці з меткомбінатами і використовуємо їх до цього часу.
На ті часи початок виробництва аксіально-поршневих машин був проривом в усіх напрямках. Прийшло таке обладнання, такого рівня, про який ми і не знали, нові технології, інструменти, японські вимірювальні машини.
Запускали роботу німці, американці, швейцарці. Це задавало найвищу планку, європейські технології та підхід.
Були складнощі, звичайно. Справа в тому, що за тією ж технологією тієї ж фірми клапанну коробку для нас виробляли під Санкт-Петербургом, у Парголово. Коли відбувся поділ Союзу, ми з'їздили туди і просто від руки списали технологію, повернулися і запустили в себе. І це на початку дев'яностих, ви ж пам'ятаєте, як було тоді нелегко всім?
Але, я вважаю, «Гідросилі» завжди щастило з директорами. Віктор Миколайович Жовтобрюх, потім Гарій Васильович Бугрєєв ... Вони зберегли колектив, не "розбазарили", не здали на металобрухт обладнання.
Ну а коли прийшли Павло Штутман та Юрій Тітов, почалася просто революція. Індустрія 4.0. Ну ви, напевно, знаєте: 1.0 - це парові і водні машини, перехід від ручної праці до машинного, початок промислової революції. 2.0 - поява масового випуску, конвеєри, електроенергія. 3.0 - поява верстатів з ЧПУ, перших роботів. А 4.0 - повна оцифровка всіх процесів. Світ йде до того, що все буде оцифровано, а, проектуючи це на виробництво, - цифровий процес і біологічний будуть все більше зливатися. Люди все тісніше взаємодіятимуть з обладнанням.
Вже зараз я в своєму кабінеті на екрані комп'ютера бачу, як працює той чи інший верстат, скільки він за день обробляє деталей, коли були простої і чому. Ще не всі верстати підключені до мережі, але ми послідовно впроваджуємо систему смарт-контролю разом з інжинірингової компанією з Дніпра.
В нас працює найсучасніша система управління виробництвом ERP. В квітні 2002 року запущена, це американська система, спочатку була запущена на «Боїнгу». Розробляємо нові моделі в самій сучасній програмі Solidworks. Десять років тому у нас працювало близько сотні людей в конструкторському відділі. А зараз п'ятнадцять. Завдяки сучасним технологіям. Не потрібно бігати в бібліотеку, гортати довідники, немає тієї рутинної роботи, якої було багато у інженерів і конструкторів минулого. До речі, конструктори у нас в основному молоді люди, 4-5-6 років працюють.
У 2009-му ми випускали 7 моделей нашої продукції. А сьогодні вже 39, так що можете зрозуміти, що ми на місці не стоїмо. Зміни за десять років кардинальні.
Спочатку ми випускали насоси тільки з похилою шайбою, з обмеженою сферою застосування, але вже в 2010-му році почали проект з виробництва насосів з похилим блоком і на початку 2012-го випустили відразу три варіанти. У нас під них вже був готовий ринок, були замовники. Купили унікальний швейцарський верстат, таких в світі одиниці. Причому це була робота вже над своїм проектом, не по ліцензії, по якій ми раніше випускали агрегати. А це робота безлічі людей над розробкою, дослідні зразки, випробування, мільйон інших проблем ...
За минулий рік ми випустили 30 тисяч вузлів. Плюс безліч запасних частин. З початку нашої роботи в 2009-му році випущена 301 з половиною тисяча виробів, стільки машин різних видів по всьому світу їздять і працюють на наших механізмах. Працюємо в три зміни.
По устаткуванню. Ми за останні три роки закупили 22 одиниці верстатів, а вивели з експлуатації 106! Не втративши, а тільки додавши в ефективності. Сучасні верстати кращих виробників в п'ять і більше разів ефективніше теж зарубіжних, але вже застарілих. Той же горизонтально-фрезерний обробний центр HULLER-HILLE замінив відразу п'ятнадцять верстатів по продуктивності! Не кажучи про якість.
Нинішній час диктує нові виклики, все треба робити дуже швидко, якщо хочеш вижити. Ми за рекордний час розробили і почали випускати агрегати для білоруських автокранів. У Китай, до речі, для шахтних навантажувачів теж поставляємо.
- Навіть дивно, що в Китаї не підробляють ваші вироби.
- Там ситуація специфічна. Наші конкуренти, великі світові виробники Danfoss, Eaton побудували прямо в Китаї свої заводи по виробництву гідравлічної техніки. Але у нас більш конкурентна ціна при високій якості. А ринок Китаю самий ємний у світі. Так що нашу продукцію там купують.
- Наступних десяти років вам успішної роботи!
Источник: https://uc.kr.ua/2019/11/19/gydrosyla-apm-zavod-xxi-veka